Bild: E.ON E.ON kopplar upp artificiell intelligens till laddningsstationerna.
E.ON kopplar upp artificiell intelligens till laddningsstationerna. I ett första skede ska AI:n avisera avvikelser som snabbt kan rättas till. – Nästa steg är att upptäcka felet innan det ens uppstår, säger Pär Möller, chef för eMobility på E.ON
E.ONs laddningsstationer rapporterar redan automatiskt en mängd olika tekniska parametrar samt kapacitetsutnyttjande till E.ONs datacenter.
Den nya AI:n analyserar dessa data i realtid och informerar omedelbart servicepersonal vid noterade avvikelser.
AI:n upptäcker bland annat nedgångar i laddningsaktiviteten eller upprepade avbokningar av laddningsprocessen vid enskilda laddningsstationer, i vilket fall ytterligare analys och – vid behov – reparation av laddningsstationen omedelbart kan initieras.
– En stor fördel är verktygets datamångfald och detaljdjup som ger betydande tidsbesparingar jämfört med den konventionella fjärrunderhållsmetoden. Den nya AI-övervakningen säkerställer bästa möjliga prestanda och tillgänglighet för våra kunder, säger Pär Möller.
AI:n, som har utvecklats av ett team av experter på E.ON Innovation i Tyskland, är redan i bruk i Sverige och i Tyskland, och ska strax implementeras också på andra E.ON-marknader.
– E.ON Innovation arbetar redan med nästa steg i systemet: prediktivt underhåll. AI:n ska upptäcka mindre avvikelser i laddningsstationens tekniska parametrar och initiera reparation innan en defekt i en komponent ens uppstår, säger Pär Möller.
Artificiell intelligens till laddningsstationerna är en pusselbit i E.ONs mål att vara pådrivande i den gröna energiomställningen. Bolaget ökar de digitala satsningarna med 65 procent fram till 2024
– Bakom ligger vår ambition att optimera och återanvända så mycket energi som möjligt innan vi tillför ny grön el till systemet. Artificiell intelligens ska ge oss bästa möjliga utväxling, säger Pär Möller.
OCT, Office & Consumer Team (www.oct.se), ett etablerat företag specialiserat på logistiklösningar och tredjepartslogistik (3PL), har förvärvat ATM Logistik AB (www...